暂无数据
产品名称
起订量
单价(含增值税)
库存(PCS)
起订数量
产品简介
| 英文名称 | Anti-FCGR3A Polyclonal Antibody |
| 别名 | CD16;CD16A;FCG3;FCGR3;FCGRIII;FCR-10;FCRIII;FCRIIIA;IGFR3;IMD20 |
| 宿主 | Rabbit |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IHC 1:50-200. |
| Gene ID | 2214 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| Swiss Prot | P08637 |
| 蛋白分子量 | 29kDa |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 亚细胞定位 | Cell membrane Secreted Single-pass type I membrane protein |
| 免疫原 | A synthetic peptide of human FCGR3A |
| 亚型 | IgG |
| 性状 | 液体 |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 背景资料 | This gene encodes a receptor for the Fc portion of immunoglobulin G, and it is involved in the removal of antigen-antibody complexes from the circulation, as well as other other antibody-dependent responses. This gene (FCGR3A) is highly similar to another nearby gene (FCGR3B) located on chromosome 1. The receptor encoded by this gene is expressed on natural killer (NK) cells as an integral membrane glycoprotein anchored through a transmembrane peptide, whereas FCGR3B is expressed on polymorphonuclear neutrophils (PMN) where the receptor is anchored through a phosphatidylinositol (PI) linkage. Mutations in this gene have been linked to susceptibility to recurrent viral infections, susceptibility to systemic lupus erythematosus, and alloimmune neonatal neutropenia. Alternatively spliced transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene. |
| Public Immunogen Range | A synthetic peptide of human FCGR3A |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 交叉反应 | HumanRatMouse |
| 应用 | WB |
| 规格 | 50ul100ul |
注意:
1.本产品仅供科研使用。请勿用于医药、临床诊断或治疗,食品及化妆品等用途。请勿存放于普通住宅区。
2.为了您的安全和健康,请穿好实验服并佩戴一次性手套和口罩操作。
暂无数据
我要询价
*联系方式:
(可以是QQ、MSN、电子邮箱、电话等,您的联系方式不会被公开)
*内容:





