暂无数据
产品名称
起订量
单价(含增值税)
库存(PCS)
起订数量
产品简介
| 英文名称 | Anti-MRE11A Polyclonal Antibody |
| 别名 | MRE11;MRE11A;ATLD;HNGS1;MRE11B; |
| 宿主 | Rabbit |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IP 1:50-100. |
| Gene ID | 4361 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| Swiss Prot | P49959 |
| 蛋白分子量 | 81kDa |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 亚细胞定位 | Nucleus |
| 免疫原 | Recombinant protein of human MRE11A |
| 亚型 | IgG |
| 性状 | 液体 |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 背景资料 | This gene encodes a nuclear protein involved in homologous recombination, telomere length maintenance, and DNA double-strand break repair. By itself, the protein has 3' to 5' exonuclease activity and endonuclease activity. The protein forms a complex with the RAD50 homolog; this complex is required for nonhomologous joining of DNA ends and possesses increased single-stranded DNA endonuclease and 3' to 5' exonuclease activities. In conjunction with a DNA ligase, this protein promotes the joining of noncomplementary ends in vitro using short homologies near the ends of the DNA fragments. This gene has a pseudogene on chromosome 3. Alternative splicing of this gene results in two transcript variants encoding different isoforms. |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human MRE11A |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 交叉反应 | HumanMouse |
| 应用 | WBIP |
| 规格 | 50ul100ul |
注意:
1.本产品仅供科研使用。请勿用于医药、临床诊断或治疗,食品及化妆品等用途。请勿存放于普通住宅区。
2.为了您的安全和健康,请穿好实验服并佩戴一次性手套和口罩操作。
暂无数据
我要询价
*联系方式:
(可以是QQ、MSN、电子邮箱、电话等,您的联系方式不会被公开)
*内容:





