暂无数据
产品名称
起订量
单价(含增值税)
库存(PCS)
起订数量
产品简介
| 英文名称 | Anti-ACTL6A Polyclonal Antibody |
| 别名 | ACTL6;ARPN-BETA;Arp4;BAF53A;INO80K |
| 宿主 | Rabbit |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. |
| Gene ID | 86 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| Swiss Prot | O96019 |
| 蛋白分子量 | 47kDa |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 亚细胞定位 | Nucleus |
| 免疫原 | Recombinant protein of human ACTL6A |
| 亚型 | IgG |
| 性状 | 液体 |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 背景资料 | This gene encodes a family member of actin-related proteins (ARPs), which share significant amino acid sequence identity to conventional actins. Both actins and ARPs have an actin fold, which is an ATP-binding cleft, as a common feature. The ARPs are involved in diverse cellular processes, including vesicular transport, spindle orientation, nuclear migration and chromatin remodeling. This gene encodes a 53 kDa subunit protein of the BAF (BRG1/brm-associated factor) complex in mammals, which is functionally related to SWI/SNF complex in S. cerevisiae and Drosophila; the latter is thought to facilitate transcriptional activation of specific genes by antagonizing chromatin-mediated transcriptional repression. Together with beta-actin, it is required for maximal ATPase activity of BRG1, and for the association of the BAF complex with chromatin/matrix. Three transcript variants that encode two different protein isoforms have been described. |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human ACTL6A |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 交叉反应 | HumanRatMouse |
| 应用 | WBIHC |
| 规格 | 50ul100ul |
注意:
1.本产品仅供科研使用。请勿用于医药、临床诊断或治疗,食品及化妆品等用途。请勿存放于普通住宅区。
2.为了您的安全和健康,请穿好实验服并佩戴一次性手套和口罩操作。
暂无数据
我要询价
*联系方式:
(可以是QQ、MSN、电子邮箱、电话等,您的联系方式不会被公开)
*内容:





