暂无数据
产品名称
起订量
单价(含增值税)
库存(PCS)
起订数量
产品简介
| 英文名称 | Anti-PPM1A Polyclonal Antibody |
| 别名 | PP2C-ALPHA;PP2CA;PP2Calpha |
| 宿主 | Rabbit |
| 稀释比例 | WB 1:500-2000. IF 1:50-200. |
| Gene ID | 5494 |
| 保存 | Store at -20°C. Avoid freeze / thaw cycles. |
| Swiss Prot | P35813 |
| 蛋白分子量 | 42kDa |
| 储存液 | Buffer: PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol, pH7.3. |
| 亚细胞定位 | Cytoplasm Lipid-anchor Membrane Nucleus cytosol |
| 免疫原 | Recombinant protein of human PPM1A |
| 亚型 | IgG |
| 性状 | 液体 |
| 纯化方法 | Affinity purification |
| 背景资料 | The protein encoded by this gene is a member of the PP2C family of Ser/Thr protein phosphatases. PP2C family members are known to be negative regulators of cell stress response pathways. This phosphatase dephosphorylates, and negatively regulates the activities of, MAP kinases and MAP kinase kinases. It has been shown to inhibit the activation of p38 and JNK kinase cascades induced by environmental stresses. This phosphatase can also dephosphorylate cyclin-dependent kinases, and thus may be involved in cell cycle control. Overexpression of this phosphatase is reported to activate the expression of the tumor suppressor gene TP53/p53, which leads to G2/M cell cycle arrest and apoptosis. Three alternatively spliced transcript variants encoding distinct isoforms have been described. |
| Public Immunogen Range | Recombinant protein of human PPM1A |
| 克隆类型 | Polyclonal Antibody |
| 交叉反应 | HumanRatMouse |
| 应用 | WBIF |
| 规格 | 50ul100ul |
注意:
1.本产品仅供科研使用。请勿用于医药、临床诊断或治疗,食品及化妆品等用途。请勿存放于普通住宅区。
2.为了您的安全和健康,请穿好实验服并佩戴一次性手套和口罩操作。
暂无数据
我要询价
*联系方式:
(可以是QQ、MSN、电子邮箱、电话等,您的联系方式不会被公开)
*内容:





